LV | EN | RU | DE
Vecmoku muiža atrodas tagadējā Tukuma rajona Tumes pagasta teritorijā. 1460. gadā tā nosaukta kā Livonijas ordeņa īpašums Mowken Hof. 1536. gadā Fīlipam fon der Brigenam (Philipp von der Brüggen) izlēņotas divas zemnieku sētas Mokās. Vecmoku muiža pieminēta 1544. gadā.

16. un 17. gadsimtā Vecmokas bija hercoga īpašums, piederēja pie Ozolmuižas pārvaldes un bija ieķīlāta.

1753. gadā muižu nomājis Piltenes landrāts Eberhards Kristofers fon Medems (Eberhard Christopher von Medem). Šajā laikā celta jauna dzīvojamā ēka, kura izmaksājusi vairāk nekā 400 Alberta valsts dālderus.

1785. gadā muiža nonāca fon der Brigenu dzimtas īpašumā, bet no 1838. līdz 1924. gadam tā bija fon Elzenu (von Oelsen) dzimtmuiža.

Joprojām nav precīzi noskaidrots, kas bijis pils arhitekts. Tiek uzskatīts, ka kungu māju 18. gadsimta vidū projektējis arhitekts Severins Jensens. Savukārt muižas saimniecības ēkas – zirgu staļļi – ir veidoti T. Zeileram raksturīgā manierē.

1920. gadā muiža nacionalizēta. Tās centrs palika fon Elzenu dzimtas īpašumā līdz 1939. gadam. Pēc baronu izceļošanas pagasta pašvaldība apsprieda iespēju pilī izvietot Vecmoku skolu. Tā kā sākās karš, tas netika izdarīts.

1941. gadā muižas centrā tika iekārtota nelie¬la vācu koncentrācijas nometne, kas vēlāk tika pārveidota par darba nometni. Pils sagrauta 1944. gadā, kad padomju armijas daļas uz neil¬gu laiku ieņēma Tukumu.

Līdz mūsdienām saglabājušās kungu mājas drupas un vairākas saimniecības ēkas. Jau vairākus gadus tiek kopts Vecmoku muižas parks, kurā atrodamas arī dažādas eksotu sugas.

Sadarbības partneri Adrese Sazinieties ar mums
Tumes pagasts

Latvijas piļu un muižu asociācijaVecmoku pils


Tumes pagasts
Tukuma rajons, LV-3126
Latvija

Mob. tel: 00 371 29 210 280

Kontaktpersona: Agris Šipkovs

skatīt karti

Lūdzu, izmantojiet zemāk esošo kontaktu formu, lai sazinātos ar mums par savām idejām, priekšlikumiem vai jautājumiem!


© 2007 Vecmoku pils